Özel Meyve Bahçesi Anaokulu
MEB Özel Meyve Bahçesi Anaokulu
Geleceğimizin Temellerini Atıyoruz
ÇOCUK GELİŞİMİNDE TELEVİZYONUN ETKİLERİ

Artık, hayatın vazgeçilmez bir parçası olan televizyon, yetişkinler kadar çocuklarında vazgeçilmezidir. Yaşamımızda önemli bir yere sahip olan televizyon, bazı anne babalar için çocukların susturucusudur. Anne babasıyla az zaman geçiren ya da ailesiyle iletişim kuramayan çocuklar televizyona daha ağırlık verirler. Anne babanın sürekli kavga etmesi halinde televizyon çocuk için kaçıştır. Çocuk televizyon aracılığıyla başka şeyler düşünmek ister. Aslında çocuğun çok 

televizyon izlemesi anne babanın ilgisizliğinden kaynaklanır. Ebeveynler çocukla gerekli iletişimi kuramadığı takdirde çocuk yavaş yavaş kendi dünyasına çekilmeye ve çevresiyle iletişimini koparmaya başlayacaktır. Unutmayalım ki her şeyin temelinde sevgi vardır. Çocuğun doğumundan itibaren ona verilen sevgi kişiliğinin temelini oluşturur. Özellikle 0-3 yaş arası çocukların sevilmesi, okşanması ve gezdirilmesi gerekir. Çocuğumuz televizyon izlemeyi her insan gibi elbette isteyecektir.Bize düşen de bunu belirli saatte ve sürede izlenmesine izin verip,kesinlikle kontrol altında tutmaktır.Bunun haricinde de belirli bir saatte uyumalı, oyun oynamalı (mümkün olduğunca arkadaşlarıyla), ders çalışmalıdır. 

 

 Çocuğumuzun büyüme ve gelişmesi oldukça hızlıdır. Özellikle 0-7 yaş hızla büyüme,gelişim ve değişim gösterir. Artık çocuğumuz yavaş yavaş sosyalleşmeye başlamıştır. Ancak televizyon bağımlısı olursa,bu sosyalleşme sürecinde ciddi sıkıntılarla karşılaşır ve çevresiyle iletişimini kaybetmeye başlar,yalnızlaşır. 

 

 Bir diğer önemli unsurda çocuğumuzun izlediği programların içerikleri ve farkettirmeden empoze ettirilen ince ayrıntılardır. İzlediği şeyler ona için örnek teşkil ettiği için çocuğumuz şiddete yönelik programlar izlediğinde, ilerki yıllarda şiddet içeren davranışlara yönelir, onlar gibi olmak, onlara benzemek ister. Unutmayalım ki, bizim için normal gibi görünen şiddet veya farklı içerikli çizgi film,oyuncak,vs. ler, çocuklarımız için inanılmaz etkileyici ve belirleyicidirler.Onun için çocuğumuzla ilgili herşeyde onun gözüyle,onun anlayışıyla yani onun bakış açısıyla karar vermeliyiz. Tabi, televizyonun zararlı yönleri varken faydalı yönleri de vardır. Örneğin, televizyonda gösterilen eğitici çocuk programları oldukça faydalıdır. Çocuk hem dış dünyadan kopmamış hem de yeni bilgiler öğrenmiş olur. Bilmediklerini öğrenir, merak ettiklerini anlar. Okul çağında ise durum biraz farklıdır. Televizyon bağımlılığı herşeyde olduğu gibi çocuğumuzun ders yapmasını da engellemeye başlar. Bu yüzden Anne-Babanın, çocukları için bir ders çalışma programı yapması gerekir.Onları mekanikleştirmeden, televizyon, oyun ve derse belirli bir zaman verip durumu kontrol altına almalıdırlar. Çocuk aşırı derecede televizyon bağımlısı ise bu alışkanlığından vazgeçirmek için ortak bir şeyler yapılması gerekir. Çocukla beraber gezmek, okul öncesi dönemde ise onunla oyun oynamak, konuşmak gerekir. Her zaman çocuğa gösterilen sevgi ve ilgi her şeyin üstesinden gelir. Özellikle yaşıtlarıyla vakit geçirmeleri onlar için çok önemlidir. Yalnız, bu yaşıtlarının arasında onun için yanlış davranışlar, söylemler teşkil edenler varsa onlarla vakit geçirmeleri kısıtlanmalı,hatta engellenmelidir.Unutmayalım ki çocuğumuz önce iletişime geçer sonra etkileşime uğrar.