Özel Meyve Bahçesi Anaokulu
MEB Özel Meyve Bahçesi Anaokulu
Geleceğimizin Temellerini Atıyoruz
ANAOKULU NEDEN ÖNEMLİ

Anaokulu yaşantısı ilkokul deneyimine önemli bir hazırlık sürecidir. Ebeveyn ve öğretmenler tarafından bilinçli yönlendirilen bir anaokulu deneyimi çocuğun yaşına uygun oyunla eğitim ihtiyacını  karşılarken onun ilkokul ile başlayacak uzun eğitim yolculuğu için donanımı güçlendirir. Çocuk iki yaşından itibaren anneyle kendi belleğini araştırma konusunda daha somut davranışlarda bulunur. Bu çocuğun sosyalleşme ihtiyacının göstergesidir. Anaokulu ortamında oyuncaklar paylaşılmalı kaynaklar sırasıyla kullanılmalı yani tam dış dünyada olduğu gibi oyun ortamında da bir kurulu düzen olduğu kavranmalıdır.

Anaokuluna başlama kararı verirken anne – babanın bu kararı içine sindirmesi çok önemlidir. Ebeveyn rahatlığı aynı şekilde çocuğa yansır. Çocuğun zihninin en verimli çağlarındaki 0 – 6 yaş gelişimsel alanda becerilerin edinilmesi sağlamlaştırılması açasından önemlidir. Çocuğun doğru bir anaokuluyla tanıştırılması gerekir.

Okul öncesi eğitimin desteklenmesi için sonuç olarak şunları söyleyebiliriz;

Aile ve Eğitimci işbirliği ile gerçekleşen okul öncesi eğitim, çocuğumuzun daha yaratıcı, ileriyi görebilen, yeni ürünler yaratabilen ve çevresini kendi amaçları için yönlendirebilen özerk bir birey olarak yetişmesine katkı sağlayacak TEMEL bir aşamadır.